Čo ste o rúži možno (ne)vedeli

Čo ste o rúži možno (ne)vedeli

Rúž je základom líčenia už celé stáročia. Dodáva perám nový život a v súčasnosti sa už používa aj na iné veci, než len líčenie pier – napríklad ako lícenka a dokonca aj očné tiene. Mala by to teda byť nevyhnutná súčasť každej kozmetickej taštičky. Prečo?

Čo ste o rúži možno (ne)vedeli
(zdroj: unsplash.com)

Rúž z chrobákov?

Za úplne prvý rúž sa považuje farba, ktorú si na pery dávali ešte starí Sumeri. Používal sa už teda viac, ako 5000 rokov pred naším letopočtom. Fanynkou tohto typu líčidla bola dokonca aj samotná Kleopatra, jej rúž však obsahoval pomerne neobvyklé zložky, ako napríklad rozdrvených chrobákov, rybie šupiny či červený oker. Práve s minulosťou je prepojené aj spojenie „bozku smrti“ s rúžom, pretože napríklad rúž používaný v časoch starovekého Ríma obsahoval jedovaté zložky ako olovo, železnú rudu alebo fokus (jedovatú riasu). A tak bozkávajúci alebo pobozkaný dostal okrem bozku aj dávku jedu, niekedy smrteľnú.

Populárny vďaka herečkám

Zo staroveku pochádza aj neslávna spojitosť červeného rúžu s prostitútkami, pretože v Grécku bol v tom období ich poznávacím znakom, aby ich muži mohli identifikovať. Rúže na pery spopularizovali aj hollywoodské filmy – paradoxne ešte tie čiernobiele. Bolo to hlavne vďaka herečkám ako Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe alebo Greta Garbo. Prvý otočný rúž v tube a v takej podobe, ako ho viac-menej poznáme dnes, bol vyrobený až v roku 1923. Dnes sa už našťastie nevyrába z chrobákov, ale jeho hlavnými zložkami bývajú vosky, oleje, pigmenty a zmäkčovadlá. Na ochranu pier pred nepriaznivými vplyvmi môžu rúže a lesky na pery obsahovať aj vitamín E, kolagén, aminokyseliny, aloe vera a hydratačné látky. Ešte stále však existujú rúže, ktoré obsahujú rybie šupiny a ricínový olej, aby dodali vašim perám lesklý film.

Najčastejšie sa kupuje, keď prší

Nie každému pristane klasický jasnočervený rúž. Faktom je, že farbu rúžu by ste si mali vyberať podľa toho, aký máte typ pleti. Svetlejším typom najviac pristane broskyňový, svetloružový alebo koralový rúž. Ryšavky môžu siahnuť aj po tom, ktorý má zlatý nádych. Tmavé typy logicky najviac skrášli tmavý odtieň – slivkový, čokoládový alebo višňovo-ružový, prípadne vínový odtieň. Určitú úlohu však hrá aj tvar pier, pretože napríklad pre plné pery sa viac hodia matné rúže, zatiaľ čo pre tie tenké svetlé odtiene kombinované s kontúrou. Zaujímavosťou je, že podľa štúdií predaj rúžov na pery stúpa počas pochmúrnych alebo daždivých dní. Ak neviete, ktorý si vybrať, pomôžu recenzie a skúsenosti zákazníčok.

Aj vy ste práve dostali chuť nejaký si kúpiť, pretože vonku prší? Tak smelo do toho – je to predsa jedna z najväčších ženských zbraní, krásne a zmyselné pery. A neváhajte pri jeho kúpe využiť aj nejaký zľavový kód.