Aj o nechty sa treba starať a netreba preto chodiť do drahých salónov – neveríte?

Aj o nechty sa treba starať a netreba preto chodiť do drahých salónov – neveríte?

Hoci manikérky a pedikérky sú v súčasnosti na vzostupe, upravené a zdravé nechty môžete mať aj vďaka domácej starostlivosti a nemusíte na to absolvovať žiadne kurzy ani školenia, dokonca ani mať drahé vybavenie. Ako teda na to?

Aj o nechty sa treba starať a netreba preto chodiť do drahých salónov – neveríte?
(zdroj: unsplash.com)

Nielen olejčeky, ale aj vitamíny

Rovnako, ako všetky časti nášho tela, aj nechty potrebujú okrem iného predovšetkým vnútornú výživu. Ich rast podporujú selén a zinok, prospieva aj biotín. Nemusíte ich hneď kupovať v lekárni – zinok obsahujú orechy, koreňová zelenina, plody mora či celozrnné výrobky. Selén zasa nájdete v strukovinách, cesnaku, hruškách a para orechoch, biotín v ovsených vločkách, droždí a vnútornostiach. Aj keď vďaka pandémii sme sa naučili dbať o precízne čistenie rúk, na nechty občas zabúdame. Nestačí len pravidelne odstraňovať špinu spod nechtov, čistenie by malo byť komplexné. Ak doma práve nemáte špeciálnu kefku na čistenie nechtov, pomôcť si môžete aj starou zubnou kefkou alebo kefkou zo starej špirály.

Ak máte slabé nechty, radšej pilník

Vybavenie predsa len nejaké potrebujete – nožničky, klieštiky a pilníky by mala obsahovať každá domáca manikúra. Základným pravidlom každej domácnosti by malo byť to, že táto „výbava“ sa nepožičiava. Ak už predsa len doma zdieľate jedny nožničky na nechty, pravidelne ich dezinfikujte. Na veľmi tvrdé nechty a ich skracovanie sa odporúča používať klieštiky, pri mäkších zasa nožničky. Ak vám však nechty často praskajú a sú oslabené, používajte radšej pilník, ktorý je k nechtom najšetrnejší. Najlepšie sú sklenené a papierové pilníky. Správne sa pilníkuje od krajov ku stredu nechtu, tvar je už na vašej osobnej preferencii.

Nezabúdajte ani na kožu

Kožička v okolí nechtu nemusí byť pre každého problémom, pretože pri niektorých typoch nechtov ju skoro nevidno. Nemali by ste však zanedbať jej zatláčanie, hoci aj obyčajným tenkým drievkom. Ak sa totiž o kožičku budete dobre starať, mali by sa vám prestať tvoriť zádery. Mávate ich často? Na zádery je najlepšie použiť dezinfekciu a následne ich ošetriť olejom s výťažkami z nechtíka lekárskeho alebo gélom s extraktom z aloe vera. Aj ďalšiu kožu okolo nechtov je potrebné pravidelne krémovať a vyživovať. Urobte si raz za čas svoj nechtový rituál – namočte končeky prstov na 10 minút do misky s teplým olivovým olejom. Pomáha aj voda s citrónom, tá zasa nechty spevňuje.